تابناک: «جعفر پناهی با كتمان کردن موضوع فیلم، سعی وافری در آگاهی نیافتن عوامل و بازیگران از داستان فیلم داشت. او از اعتماد ما نسبت به خودش سوءاستفاده كرد و باعث دردسر برای ما شد.»

پس از دستگیری جعفر پناهی و جمعی از عوامل مرتبط با وی به اتهام ساخت فیلمی علیه جمهوری اسلامی، برخی از این عوامل که بی گناهی آنان محرز شده بود، آزاد شدند که خبرنگار ما در گفت‌وگو با یکی از آنان، به برخی از ماجراهای پشت پرده ساخت این فیلم دست یافت. 

بنا بر این گزارش، این شخص که نخواست نامش فاش شود، درباره چگونگی ساخت این فیلم، با اعلام این مطلب گفت: پناهی در این فیلم كه داستان آن روایت زندگی خانواده‌ چهار نفره‌ای بود كه درگیر رخدادهای پس از انتخابات می‌شوند و فرزند خانواده مورد شكنجه و تجاوز در بازداشتگاه‌های كشور قرار می‌گیرد، می‌خواست «شكنجه و تجاوز» را در بازداشتگاه‌های ایران برجسته كند.

وی ادامه داد: من و دیگر دوستانم در این مدت هزینه برداشت‌های یک طرفه، غیر منصفانه و اشتباه پناهی از موضوعات سیاسی و بلند‌پروازی‌های وی در این زمینه را پرداخت کردیم و این در حالی است که پناهی تا اندازه بسیاری از بازداشت خود در صورت ساخت چنین فیلمی با چنین موضوعی خبر داشت و به اعضای گروه فیلم‌سازی توصیه می‌كرد، اكیداً با كسی درباره ساخت فیلم سخنی نگویند و موضوع را حتی با نزدیك‌ترین افراد خود طرح نكنند.

این دست اندرکار ساخت فیلم پناهی تأکید کرد: با توجه به مسائلی که در جریانات پس از انتخابات روی داد، مواردی مانند ماجرای کهریزک و برخی برخوردهای ناصواب، مسأله ای نیست که بتوان از آن گذشت و دقیقا به همین دلیل هم هست که نظام با پیگیری مستمر در پی حذف این لکه‌های آلوده از پیکره خود است، اما در عین حال، باید حواسمان باشد که ظلم بزرگتر به نظام را تحت‌الشعاع این مسائل قرار نداده و یک طرفه به قاضی نرویم. 

وی گفت: من به همه فعالان حوزه سینما و فیلم توصیه می‌كنم پیش از همكاری در هر پروژه‌ای، از مضوع و محتوای فیلم آگاهی پیدا كنند تا ناخواسته در حركتی علیه كشور خود گام برنداشته باشند، چرا که این حق ابتدایی بازیگر و عوامل فیلم است كه فیلم‌نامه را بخوانند، در صورتی كه آقای پناهی به هیچ‌كدام از دست‌اندركاران فیلم اعم از بازیگران و عوامل حتی یك برگه از فیلم‌نامه را نشان نداده بود.

این شخص در ادامه خاطرنشان کرد: شأن هنر و سینما بالاتر از سیاست است و درست نیست برای «مقاصد سیاسی» و یا «دیده شدن در مجامع بین‌المللی»، زندگی، فعالیت هنری و آینده عده ای كه اعتماد كرده‌اند، نادیده گرفت و با سوءاستفاده از اعتماد آنها تا این اندازه آنها را به دردسر انداخت و هزینه بر دوش آنها گذاشت و علیه مردم و سرزمین خود برای خوشایند خارجیان فیلم شكنجه ساخت.

وی ادامه داد: آنها در قالب گروهی هجده نفره حدود دو هفته مشغول فیلم‌برداری در لوكیشنی واقع در منزل شخصی پناهی بودند و حدود نیمی از فیلم را فیلم‌برداری كردند كه همگی عوامل سر صحنه بازداشت و بعد از چند روز همه عوامل به جز آقای پناهی با قرار وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد شدند.

وی در پایان به خبرنگار ما گفت: من دنبال فعالیت هنری و سینمایی خود بودم كه به‌ دلیل اشتباه خود و خودخواهی آقای پناهی از زندگی و كار بازماندم و به زندان افتادم. من از برخی از افراد كه به بازداشت پناهی اعتراض می‌كنند، و پیگیر آزادی او هستند، توصیه می‌كنم پیش از آنکه وی باعث دردسر برای عده دیگری شود، به جای این پیگیری‌ها، سعی در زدودن توهمات ذهنی پناهی و‌ آشنا ساختن او با واقعیت و یاد دادن «مردانگی» به او باشند و روش نادرست وی را اصلاح كنند؛ همان موضوعی كه آقای كیارستمی در بخشی از نامه خود پیرامون بازداشت آقای پناهی بدان پرداخته بود، ولی مورد توجه قرار نگرفت.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.